{{c.message}}
    l
  • {{selectedarticle.discountPercent}}%

Crearome

Gurkörtsolja kallpressad EKO

Crearome är ett svenskt företag som erbjuder en rad råvaror och eteriska oljor som alla är tillverkade av naturliga råvaror av högsta kvalitet. Allt kan användas för egen tillverkning av naturlig kosmetika och produkter för hud- och hårvård.

Gurkörtsolja Kallpressad Eko från Crearome är en mild, torr och kallpressad olja som utvinns av blommans frön. Oljan innehåller minst 20% av värdefullt GLA och är faktisk den bästa GLA-källan! Den har tillsatts E-vitamin för att ge en längre hållbarhet och tas lätt upp av huden.

Gurkörtsoljan bidrar till att hålla huden frisk och är bra vid alla slags hudproblem. Den har en hållbarhet på 1-2 år.

Ingredienser

Kallpressad ekologisk gurkörtsolja (Borgao officinalis). Från frö.

Dosering

Användning: Dosera 1 till 5 % i hudolja. Kan användas på alla hudtyper och problemhy. Även som matolja för tillskott av GLA.

Fettsyresammansättning

Palmitinsyra C16:0……………….10%
Stearinsyra C 18:0………………….4%
Palmitolsyra C16:1……………..0,3%
Oljesyra C18:1……………………..18%
Gadoljesyra C20:1………………….4%
Erukasyra C22:1……………………..3%
Linolsyra C18:2…………………….39%
Alfalinolensyra C18:3…………0,2%
Gammalinolensyra C20:2….21%